Pages

30 Ağustos 2012 Perşembe

ELC İngilizce Alfabe Kartları ve İngilizce Öğretme Üzerine

ELC nin ingilizce Alfabe Kartlarından bahsetmek istiyorum biraz. Bu kartları Arda 1.5 yaşındayken falan aldık. Yeni konuşmaya başladığı zamanlarda .Ufak ufak konuşmaya çalışıyordu.2 yaşına kadar pek konuşmadı ama .Net konuşmasına rağmen 2.5 yaşına kadar pek konuşkan bi çocuk değildi.Daha çok benimle iletişim kuruyor ve konuşuyordu.Ben de annesi olduğum için tüm ihtiyaçlarını biliyor ve o leb demeden anladığım için sanırım konuşmasını teşvik edecek durum oluşmadı. Bu duruma pek takılmadık aslında.Burada bir bilgi paylaşayım. İnanıp inanmamak uygulayıp uygulamamak size kalmış tabi. İnternetten okuduğum genel bir bilgi bahsedeceğim. Konuşması geciktiyse çocuğunuzun onu konuşmaya teşvik etmek için dediklerini anlamıyormuş gibi yapın. Fazla zorlamadan tabiyki.İşaret ile gösterdiklerini anlamamış gibi yapın diyor uzmanlar.Mesela oyuncak arabasını mı istiyor ? Hangi oyuncağını istiyorsun canım ? deyin ve siz bol bol konuşun diyor uzmanlar :) Ben değilim o :))
Konuyu dağıtmadan kartlara geçelim. İşte Arda ya o dönemlerde aldım ben kartları . Kartlar ingilizce olmasına rağmen biz her zamanki gibi önceleri türkçe olarak kullandık. Daha sonra 2 yaşından sonra ingilizce olarak kullanmaya başladık. Bir çok ingilizce kelime öğrendi oğlum bunlardan. Tabiyki amacım öncelikli olarak dil öğretmek değil eğlenmesini sağlamak. Arda kağıt kalemle kartlarla oynamayı seven bir çocuk .Bu kartlarıda çok seviyor . Hala çıkarır getirir. " anne incilijce kaytlarımı getiyebilimiyim " der

Burada bir nokta dikkatimi çekti yabancı dil eğitiminde. Şimdilerde revaçta olan çocuğa farkında olmadan dil öğretme sistemi var.Mesela elma ver değil apple ver verdiğinde elmayı verdiğin için teşekkür ederim gibi. Her iki ismi de beraber eş anlamlı gibi kullanma gibi bişey. Bunun işe yaramayacığını düşünüyordum eskiden ve hiç kalkışmamıştım. Ama şimdi şimdi farkediyorum ki aslında işe yarıyor. Çocuğa kelimeleri ilk öğrenirken hatta bebeklik döneminde öğretirken bu şekilde öğretmek daha çok işe yarayacak gibi.Neden derseniz Arda önce türkçesini öğrendiği kelimelerin ingilizcelerini daha geç öğrendi. Hiç bilmediği ingilizcesini ve türkçesini beraber öğrendiği kelimeleri ise çok daha kolay öğrendi ve unutmadı, karıştırmadı. Mesela bizde kraliçe olmadığı için bu kelime haznemizde yoktu. İlk defa bu ELC nin kartları ile çalışırken karşımıza çıktı. Queen ve kraliçe yi beraber öğrendi ve kesinlikle unutmadı .Karıştırmadı . Aynı şekilde yel değirmeni ve yoyo ve aklıma gelmeyen bir kaç kelime daha var. İngilizce öğrenmeye ara verdiğimiz dönemlerde bazı kelimeleri unuttu tekrar hatırladı karıştırdı vs ama bu daha önce tanışmadığı kelimeleri hiç unutmadı. Bu noktada bu sistem Arda tarafından onaylanmış oldu. Bu sistemin adını işleyişini vs bilmem ama bu gidişle öğreneceğim :)
Kartlarımız aşağıda. ELC marka. Türkiyede Mothercare Mağazalarında satılıyor. A4 ün yarısı boyutunda.Kalın oldukça sağlam kartlar. Biz beğendik hala severek kullanıyoruz. Boyutunun büyük olması oğlumun daha çok zevk almasını sağladı.Kendisi dağıtıyor seçiyor topluyor ...Aynı sistemle  aynı boyutlarda kartonlara türkçe alfabeyi de hazırlamayı düşünüyorum ilerki zamanlarda.
1 yorum:

  1. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

    YanıtlaSil

Değerli yorumlarınızı bekliyoruz :))