Pages

20 Haziran 2012 Çarşamba

Süper dadı süpermi gerçekten ?

Süper dadıyı yeni izlemeye başladım.Henüz 3 bölüm izledim. Genelde gündüzleri çalıştığım için ancak akşam netten izleyebildim. Herkes gibi benimde söyleyecek sözlerim var bu konuda. Önce hiç izlememiş olanlar için tanıtım yazısını aşağıya ekledim. Okuyun ben aşağıda sizi bekliyor olacağım :)  


==================================================================İngiliz kanalı Channel 4'te "Supernanny" ismiyle 2004'ten bu yana yayınlanan, dünya çapında ün yapmış televizyon şovunun ülkemizdeki lisanslı uyarlaması Süper Dadı, çocuklarının olumsuz davranışlarıyla baş etmeye çalışan aileleri konu alıyor.

Gerçek yaşantısında aile içi ilişki danışmanı ve yaşam koçu olan Yeşim Varol Şen yani Süper Dadı, programda hatalı ebeveyn tutumları nedeniyle çocuklarıyla ilişkilerini düzenlemede sıkıntı yaşayan anne-babalara tavsiyelerde bulunmakta ve onlarla sağlıklı iletişim kurmalarına yardımcı olmaktadır.

Tamamen gerçek aile ortamlarında çekilen programda Süper Dadı, anne-baba-çocuk üçlüsünü incelerken özellikle bilişsel davranışçı ekolün olanaklarından faydalanmaktadır. Her ailede yaşanabilecek sorunlarla ilgili anında çözüm üretebilecek tecrübeye ve birikime sahip olan Süper Dadı'nın çekimlerde kamera arkasındaki uzman danışmanı ise alanında 15 yıllık bir kariyere sahip olan uzman psikolog Aysun Ömeroğlu'dur.

Aranılan özellikler:

Eğer çocuklarınız,

• Uyku uyumuyor, yemek yemiyorsa…
• Kardeşlerini kıskanıp, devamlı kavga ediyorsa…
• Öfke nöbetleri geçirip, şiddet uyguluyorsa…
• Söz dinlemiyor, evin düzenini bozuyorsa…

Yani fazlasıyla yaramazlık yapıyorsa, hemen bize başvurun. Daha huzurlu bir aile düzeni için, Süper Dadı yardımınıza koşsun.

==================================================================

Böyle okuyunca gerçekten süper diyor insan. Ama sonra ilk bölümü izlediğimde bişey beni çok rahatsız etti.Gerçekçi gelmedi , doğal gelmedi ,yapmacık geldi ne derseniz deyin ama beni bişeyler rahatsız etti. Bir kere dadı çok sert geldi bana . Resmen azarlar gibi konuştu anne babayla.HAtta anne ağladı falan. Olmaz dedim zorla güzellik olmazzzz. İzlemeye devam ettim . Genelde bu konularda pek önyargılı davranmam. tek bölüm olmaz dedim. 2 bölüm daha izledim. Gitgide fikirlerim değişmeye başladı. Şu anki fikrim ile izlmeye başlamadan önceki fikrim arasında dağlar var. Bir kaç blogta ve sitede programda ödül-ceza verildiğini okudum. Ödül ve cezaya tamamen karşı olmasamda onaylamıyorum .Onun yerine belki motivasyon ve mahrum bırakma durumu desek daha iyi oturur . Mesela benim ceza (mahrum bırakma) şeklime örnek verirsek : çocuk oyuncağını mı fırlatıyor ,uyardığım halde devam mı ediyor.Elinden alır kaldırırım oyuncağı bir süre oynamasına izin vermem. Ama oyuncağı kırdığı için daha önce söz verdiğim parka götürmemezlik etmem .İşte bu yüzden buna ceza demem mahrum bırakma derim. Ödül sistemine gelirsek çıkartma ödülünü onaylıyorum.Ödülden çok motivasyon yapıcı geliyor bana. Her yaptığı başarılı işin ardından ödül verilmesi doğru değil ama o alışkanlığı kazanana kadar motivasyon adına onaylıyorum. Çünkü ödül şeker çikolata vs olsa (ki bunları sağlık nedenlerinden dolayı zaten onaylamıyorum) oyuncak vs olsa sadece o an için geçerli olacak. Ve çocuk tekrar aynı güzel davranışı yaptığında yine isteyecek. Ama verilen ödül çıkartma vs olduğunda hem maddi hem manevi yıpranmayacak aile.Ayrıca çıkartmaları bittiğinde sonunda kazanacağı bir şey varsa çocuk bunun hazzını daha yoğun yaşıyor. hemen tüketmiyor. Sabretmeyi öğreniyor. vs vs ... Çok güzel yazamadığım için kafamdakilerin hepsini net olarak anlatamıyorum ama genel itibariyle düşüncelerim böyle. 
Onun dışında süper dadı katı kurallar koyuyor diye düşünüyordum.Çocuk kendi evinde yaramazlık yapmayaca ta nerede yapacak ? Ama kazın ayağı öyle değilmiş. Çocuk kendi sınırlanı sürekli genişletmek isteyen bir varlık.Kendi sınırlarını genişlettikçe sizin sınırınızı ihlal ediyor. Bu da hem anne için hemde ileride çocuk için iyi olmayacak bi durum. Çocuklara özgürlük ama kendi alanlarında. Bu yüzden ev kuralları koymayıda destekliyorum. Hatta süper dadıdan önce bunu çokça yapan blogger anne gördüm. Ama ben maalesef yeni keşfettim. En kısa zamanda oğlum için bir tablo yapacağım ev kuralları için . Genelde çok yaramaz bi çocuk olmamasına rağmen bazen sınırlarını zorladığı oluyor. Düşünme sandalyesi (veya minderi) .Bu konuda fikrim hala pek değişmedi. Yapma taraftarı değilim. 
Gelelim programdaki ailelere. Programa başvuran aileler genelde ipleri çocuklara kaptırmış aileler. Ellerinden bişey gelmediği için süper dadıya başvurmuşlar. Programdaki çocuklar normalden daha fazla yaramaz oldukları için eskilerin tabiriyle hizaya getirilmeleri lazım (ben onaylamıyorum) .Bunuda yapsa yapsa süper bir dadı yapar. Nitekim yapıyorda. Ama nasıl . Extrem çözümlerle. Bu sorunlu ailelere zaten başka türlü yardım edilebilirmi bilmiyorum. Uzman değilim ama köklü çözümler olmadıktan sonra canım cicim evladımlarla zor gibi görünüyor. İşte bu yüzden süper dadı bizlere itici geldi sanırım. İlk zamanlar bize uygun değil diyordum. Ama izledikçe gördüm ki buradaki aileler normal olmadığı için çözümlerde normalin biraz dışında. . Yoksa bizim çocukların sıradan yaramazlıkları ,diş çıkarırkenki huysuzlukları , ara sıra gelgit huyları değil programın amacı.Her zamanki gibi bir pazarlama taktiği . En kavgalı en sorunlu en huysuz çocuklar seçilecek ki dadı bu çocukları muma çevirdiğinde !!! "ooo gerçekten süper dadı" olacak. Daha çok izlenecek.Program prim yapacak. İzlenme sayısı arttıkça belki başka aileler bunları izleyerek kendi çocuklarını hizaya getirecek normale döndürecek (normalden kasıt nedir acaba ? ) Bu durumda alan memnun satan memnun olacak. Programda amacına ulaşmış olacak. 
Bu arada tabiyki süper dadı öncelikli olarak ebeveynleri yola getiriyor. Bazen azarlayarak bazen anlatarak. Burada da bana görüntü itici gelsede , çocukların yaramazlıkları inatlaşmaları anne babanın kararlı tutumlu olmamasından kaynaklanıyor. Anne babaya gereken kararlığı ve doğru yolu gösterdikten sonra gerisi geliyor zaten. Kim dedi bilmiyorum ama sevdiğim bir söz var.""" Sorunlu çocuk yoktur ; sorunlu anne baba vardır """
Biraz uzun bir yazı oldu.Gidip geldikçe yazdığım için imla hatalarımın cümle düşüklüklerimn kusuruna bakmayın. Epeydir bu konu hakkındaki düşüncelerimi paylaşmak isityorum kısmet bugüneymiş :))
Sonuna kadar dayanıp okuduğunuz için ayrıca teşekkür ederim. 


1 yorum:

  1. Ben sizin gibi düşünmüyorum yani ceza paspası veya düşünme koltuğunun çocuğa zararından çok yararı olduğunu düşünüyorum ,çünkü bu yaşta bile olsalar biraz kendilerine " ben napıyorum " demeliler..hayatta kendilerini biraz muhakeme sınavına alıştırmalılar yoksa etrafımızda kendine bu soruyu sormayan bir çok yetişkin gibi oluverirler.yaptıkları hatanın karşılığı olduğunu bilsinler, çünkü dışarıda hayat böyle..sonra evde kuralsız büyüyen çocuklar, dışarıda kuralları karşılarında görünce şaşırıp, bocalıyabiliyorlar...süper dadının 2.versiyonunda sizin bahsettiğiniz sertlikler biraz daha yumuşamış durumda, ve ben bu versiyonu dahada beğendim....yeni sezonda tekrar olurmu program bilmem, ama tekrarları bile benim çok işime yarıyor..umarım herkes sorunlarını en güzel şekilde halledebilir...sevgiler

    YanıtlaSil

Değerli yorumlarınızı bekliyoruz :))